Παρουσία του Συνδυασμού «Ιεράπετρα Δήμος Πρότυπο» στην εκδήλωση «Μέτρα πρόληψης και αποτροπής δασικών πυρκαγιών»

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι του Συνδυασμού «Ιεράπετρα Δήμος Πρότυπο», παρευρέθηκαν στην ενημερωτική εκδήλωση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ιεράπετρας με Θέμα:

«Μέτρα πρόληψης και αποτροπής δασικών πυρκαγιών»,

όπου κατέθεσαν τις απόψεις και τις προτάσεις του συνδυασμού μας για το συγκεκριμένο θέμα.

Οι παρεμβάσεις που έγιναν αφορούσαν:

• Την καλύτερη οργάνωση και συνεργασία μεταξύ των εμπλεκόμενων υπηρεσιών.
  • Τον σχεδιασμό και την διεκδίκηση πόρων για υποδομές (συντήρηση αγροτικών δρόμων, αντιπυρικές ζώνες, υπόγεια κεντρικά δίκτυα σε Σελάκανο και Θρυπτή, κλπ).
  • Την συνεχή επαφή με τις τοπικές κοινωνίες και τις εθελοντικές ομάδες, καθώς και κίνητρα συμμετοχής των πολιτών (εξοπλισμός και δράσεις ενημέρωσης).

Η άμεση παρέμβαση στην έναρξη του φαινομένου είναι πολύτιμη, όπου με ένα μπουκάλι νερό μπορεί να προλάβουμε τα χειρότερα, όταν η πυροσβεστική μπορεί να χρειαστεί και 1 ώρα για να φτάσει επι τόπου!

Το 50% των δασικών πυρκαγιών είναι αποτέλεσμα αμέλειας, οπότε η σωστή και έγκαιρη πρόληψη είναι στο χέρι μας!