Αθλητισμός

Ένα σημαντικό θέμα που πρέπει οπωσδήποτε να επισημάνουμε είναι ο αθλητισμός στον Δήμο μας, μαζικός και συλλογικός. Γνωρίζοντας πόσο απαραίτητη είναι η άθληση τόσο για τους μικρούς όσο και για τους μεγάλους, το πρώτο μέλημά μας είναι η συντήρηση, η αναβάθμιση και η νομιμοποίηση των αθλητικών εγκαταστάσεων σε όλο το Δήμο Ιεράπετρας.

Η χρόνια φθορά και η γενικότερη παραμέλησή τους, φυσικά και δε συμβάλλουν στην ανάπτυξη του αθλητισμού, ο οποίος στηρίζεται κατά μεγάλο ποσοστό στο φιλότιμο και στις μεμονωμένες κινήσεις κάποιων ατόμων που ασχολούνται με το χώρο αυτό.

Ο σχεδιασμός μας και οι δράσεις μας αφορούν όλες τις αθλητικές δραστηριότητες και έχουν να κάνουν με συντήρηση, αποκατάσταση & αναβάθμιση των αγωνιστικών χώρων, την προώθηση αθλητικών εκδηλώσεων τοπικού, εθνικού αλλά και διεθνούς βεληνεκούς αλλά και την ανάδειξη της περιοχής μας ως προορισμό εναλλακτικού – αθλητικού τουρισμού.

Ομάδα Ανάπτυξης του «Αθλητισμού«, με την καθοδήγηση του επικεφαλής του συνδυασμού Αντώνη Πετρά (με αλφαβητική σειρά)

1. Αχλάτη Μαρίνα
  2. Παπαγεωργίου Μιχάλης
  3. Πατεράκης Γιώργος